gryOlszaka
  • Start
  • Blog
  • Afterbomb
  • EpicWorld
  • Robotica
  • Kontakt
  • Sklep

afterbomb madness
czyli Groteskowa postapokalipsa

Znajdujesz się na stronie gry fabularnej. Jeśli interesuje Cię gra planszowa Afterbomb Madness, przejdź tutaj.

Afterbomb madness

Obraz
Afterbomb Madness jest grą fabularną osadzoną w Stanach Zjednoczonych zrujnowanych przez Wojnę Totalną zapoczątkowaną przez sojusz Obcych ze Związkiem Radzieckim. Gracze cenią ten system za to, że łączy w przemyślanych proporcjach najlepsze motywy postapokaliptyczne i czuć w nim ducha produkcji takich jak „Fallout”, „Stalker” czy „Mad Max”. Druga edycja systemu ukazała się w 2017 roku i uwzględnia wyniki kilku lat testów gry. Książka zawiera ponad 110 mrocznych obrazów w czerni i bieli, które ukazują ponury świat pełen mutantów i osobliwych zjawisk. Pierwszy nakład podręcznika ukazał się dzięki zbiórce za pośrednictwem Wspieram.to

Istny koszmar zamiast amerykańskiego snu – oto co spotkało Stany Zjednoczone w wyniku konfliktu zapoczątkowanego przez Związek Radziecki i obcą cywilizację. Tym samym znalazły potwierdzenie najgorsze lęki, które nękały Amerykanów w połowie XX wieku. Inwazja pozaziemskiej rasy stała się faktem – podobnie jak potworne następstwa wojny nuklearnej. Ziemia przypomina poligon jądrowy, na którym grasują mutanci i manifestują się osobliwe zjawiska. Batalia trwa od dziesięcioleci. Odmieniona podczas teleportacji Armia Czerwona nie daje za wygraną, a Obcy starają się wyplenić rodzaj ludzki. Tymczasem amerykańskie społeczności desperacko walczą o przetrwanie. Wydaje się, że wynik tych zmagań nie jest jeszcze przesądzony.

Premiera Afterbomb Madness 2,5 odbyła się 8 sierpnia 2018 r.  Można go kupić w tym miejscu. 
​
​
Zamów podręcznik
Obserwuj oficjalny fanpejdż

Materiały do pobrania

Karta Postaci
File Size: 856 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

Edytowalna Karta Postaci od KosmitPaczy.pl
File Size: 3291 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

Przygoda Totalny odlot
File Size: 2451 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

Przewodnik po Seattle
File Size: 3031 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

Dodatek Generator wyludnionego Azylu
File Size: 3816 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

Przygoda Rezerwat Ludzi
File Size: 1055 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

Survival Guide Podręcznik Zielarza
File Size: 138 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

Dodatek Czerwona ferajna
File Size: 2245 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

Generator Scenariuszy
File Size: 4319 kb
File Type: pdf
Pobierz plik


„Afterbomb Madness – druga edycja” to nowa wersja postapokaliptycznej gry fabularnej, w której uczestnicy wcielają się w postaci ocalałych obywateli Ameryki zrujnowanej przez konflikt nuklearny i Anomalie. Mogą odegrać istotną rolę w Wojnie Totalnej albo zrealizować egoistyczne cele. Tak czy inaczej drzemie w nich ponadprzeciętny potencjał, który domaga się realizacji, choć samo przetrwanie skrajnych warunków też stanowi wyzwanie. Podręcznik podstawowy zawiera zasady pozwalające rozgrywać różnorodne scenariusze. Ponadto jest bogato ilustrowanym, obszernym źródłem informacji o realiach świata, a także społecznościach i stworzeniach, które go zamieszkują.

Autor: Rafał Olszak
Ilustracje: Dawid Ignar, Piotr Foksowicz, Weronika Płucienniczek
Oprawa twarda, szyta
Kolorowa okładka, książka w czerni i bieli
250 stron

wypełniona karta postaci

Obraz

galeria - wygląd książki


Afterbomb Madness 2,5 i EpicWorld

Edycja kolekcjonerska z mapą


mapa usa

Obraz

galeria grywalnych postaci


opinie

„Jest to system o niebo lepszy od Fallout RPG” (Pen & Paper – przypisek red.) 
- Karol Klucznik, YouTube.com/CellarDorr 
 
„Linię wydawniczą systemu Afterbomb Madness obserwuję od momentu ukazania się pierwszych zapowiedzi publikacji gry, ponad pięć lat temu; także informacje o pracach toczonych nad drugą edycją śledziłem z uwagą. Końcowy produkt zachowuje wiele z elementów, które stanowiły o atrakcyjności pierwszej edycji systemu, wprowadza też nowe, nie zmieniające jednak zasadniczo realiów świata gry [...] Odbiorcy znający jej pierwszą edycję z pewnością nie rozczarują się nową odsłoną systemu, a ci, którzy dotąd nie mieli okazji zetknąć się z podręcznikiem wydanym przed laty, na pewno mogą dać szansę najnowszej wersji gry.” 
- Adam Waśkiewicz, Polter.pl 
 
„Mnogość miejscówek i sposób tworzenia postaci przekładają się na bardzo dużą różnorodność i mnogość występowania ewentualnych scenariuszy. W związku z tym z podręcznika można korzystać przez całe lata, o ile nie dekady, i się nie znudzić. Gry RPG są urzekające właśnie w ten sposób.” 
- Wiktoria Mierzwińska, OstatniaTawerna.pl  

​„Kiedy grałem w Afterbomb Madness przypomniały mi się czasy kiedy pogrywałem w Warhammer'a i zawsze marzyłem aby pograć w odpowiednik rasowego Post-apo i teraz kiedy ktoś wraz z pomocą dobrych ludzi stworzył takową grę czuję się szczęśliwy że jednak wyszła i doczekała się wersji drugiej-ulepszonej a ja mam przyjemność ją dla Was Recenzować! Gra jest świetna [...]” 
- Adam Piekielny, Radionieaktywni ​
 
„...dziesiątki nawiązań do gier z serii Fallout powodują, że gra wręcz ocieka klimatem”
- Jakub „Arathi” Nowosad, Paradoks.net.pl 

„Mechanizmem, który „kupił mnie bez reszty” jest sposób rozstrzygania konfliktów społecznych. [...] świetnym pomysłem jest morale, które praktycznie nie występuje w żadnym innym systemie – jeżeli twoja postać przegrała konflikt społeczny, to w przypadku agresywnych działań w stosunku do strony wygrywającej spotka się z utrudnieniami do testów. Eliminuje to niezwykle częsty problem, który występuje powszechnie wśród graczy – próbują oni kogoś zastraszyć, a gdy im nie wychodzi, po prostu wyciągają noże, giwery lub w ruch idą pięści. […] Jak można w kilku słowach podsumować Afterbomb Madness? Jest to solidna gra, która czerpie całymi garściami z postapokaliptycznej estetyki. Powielaną z medium na medium historię atomowego konfliktu okrasza dodatkowo inwazją obcych i mocno groteskowym klimatem rozgrywki.” 
- Tomasz „Sting” Chmielik, Rebel Times Miesięcznik Miłośników Gier  ​
​
Obraz

ciekawostki na temat afterbomb madness druga edycja

  1. Druga edycja gry miała premierę w Dzień Dziecka, a konkretnie 1 czerwca 2017 roku.

  2. Druga edycja gry w ponad 95% została napisana od nowa, by całość była spójna. Nawet fragmenty, które z pewnością tego nie wymagały.

  3. Druga edycja gry na podstawie różnorakich notatek pisana była de facto przez 151 dni czyli około 5 miesięcy. Książka ma w sumie prawie 550 tys. znaków ze spacjami.

  4. Podręcznik podstawowy pierwszej edycji ma 164 strony, a drugiej ma 250 stron. W tym drugim pojawił się obszerny opis Azylu, rozdział o generatorach, a także znacznie został rozszerzony całkowicie tym razem zilustrowany bestiariusz. Obszerniejsze są też niektóre sekcje książki.

  5. W drugiej edycji systemu nie ukazał się fragment tekstu o tym, że gra jest groteskowa. Autor uznał, że dzieło ma mówić samo za siebie – BYĆ groteskowe w stopniu, który nie pozostawia wątpliwości, że tak jest. Jeden z recenzentów mimo to obniżył za brak tego fragmentu ocenę drugiej edycji o punkt, choć ta odsłona jest obszerniejsza od pierwszej o 86 stron czyli o 52%. 

  6. W jednej z recenzji podręcznika podstawowego drugiej edycji systemu (w sumie czwarta książka z cyklu „Afterbomb Madness”, w ogóle piąty podręcznik tego samego autora) recenzentka napisała „cieszę się, że polscy autorzy zaczynają tworzyć podręczniki do gier fabularnych”. Recenzja została opublikowana 25 lipca 2017 roku. 

  7. Dydaktyczny Automat Wielozadaniowy opowiadający historię we wstępie do drugiej edycji gry ma numer 418. Ta liczba nie jest przypadkowa. Tyle stron miały wszystkie podręczniki razem wzięte w pierwszej wersji systemu.

  8. Tajne dane wywiadowcze cytowane we wstępie drugiej edycji mają sygnaturę FLLT 111, co jest oczywiście nawiązaniem do serii gier „Fallout”.

  9. Oprawa graficzna drugiej edycji gry została wydrukowana znacznie ciemniej niż miało to miejsce w przypadku pierwszej wersji systemu. Użyto więc grubszego papieru, żeby stosunkowo mroczne ilustracje nie prześwitywały na drugą stronę. Zastosowano śnieżnobiały papier obustronnie powlekany matowy o gramaturze 115g/m2.
    ​
  10. Obcy w pierwsze edycji byli opisani jako istoty, których dłonie mają sześć palców. W drugiej edycji nigdzie nie ma o tym mowy. Nie widać tego także na żadnej ilustracji. Nie ma też mowy o tym, że Obcy mają szarą skórę.

  11. Ponieważ w drugiej edycji gry broń ma mniej charakterystyk, w podręczniku opisano mniej jej rodzajów. Jest tak po prostu dlatego, że mniej jest możliwych kombinacji tychże statystyk. Część graczy odebrała to negatywnie.

  12. Szarpacz (istota z bestiariusza) występuje w obu edycjach, ale w każdej jest czymś innym. W drugiej jest osobliwie zmutowanym niedźwiedziem w znacznym stopniu pozbawionym futra. W pierwszej był wynaturzeniem kojarzącym się z mitem o Wielkiej Stopie.

  13. W drugiej edycji gry nie pojawiają się Duale (zmiennokształtne istoty, które mogą przyjmować niemal dowolną formę). Ilustracje, które je przedstawiały w pierwszej edycji, w drugiej prezentują wygląd Hybryd czyli broni biologicznej stworzonej przez Obcych. Duale zaskakująco spodobały się niektórym użytkownikom pierwszej edycji chociaż w rzeczywistości pojawiły się w jej bestiariuszu tylko dlatego, że budżet na wydanie gry nie pozwalał na zilustrowanie większej liczby różnorodnych stworzeń, więc postanowiono zamieścić w nim właśnie te zmiennokształtne kreatury dla urozmaicenia.

  14. Jedna ilustracja (na str. 158) w drugiej edycji systemu została zmodyfikowana przez autora gry, by lepiej ukazywała Chorobę woskowych warg. Różnica jest tak subtelna, że praktycznie jej nie widać.

  15. Graficy ilustrujący podręczniki gry „Afterbomb Madness” zmieniali się w perspektywie czasu, ponieważ stopniowo podwyższali swoje stawki, przekraczając założony budżet. Koniecznym było więc szukanie kolejnych artystów.

  16. Autor gry z wykształcenia jest psychologiem klinicznym i na co dzień pracuje w zawodzie. Nic więc dziwnego, że w książce pojawiają się wzmianki o różnorakich dewiacjach, a każdy z rodzajów postaci ma rys psychologiczny.

  17. Dotychczas ukazał się jedynie anglojęzyczny trailer gry z profesjonalnym lektorem. Polskiego zwiastunu nie ma, ponieważ nie udało się znaleźć lektora, którego głos w odczuciu autora pasowałby do opisu realiów świata gry i specyfiki systemu.

  18. W obu wersjach systemu bestiariusz rozpoczyna się od ulubionej bestii autora gry, którą jest Lewitująca meduza. Chociaż łatwo sobie wyobrazić pospolitsze postapokaliptyczne mutanty, to właśnie to monstrum było jako pierwsze opisane podczas tworzenia bestiariusza w jednej i w drugiej edycji systemu.

  19. W drugiej edycji zrezygnowano ze specyficznego nazewnictwa na rzecz bardziej intuicyjnej nomenklatury. W pierwszej wersji systemu jedna ze Zdolności nazywała się „Alibi żołnierza” (dotyczyła umiejętności charakterystycznych dla technika uzbrojenia i płatnerza).

  20. W pierwszej edycji było 20 Zdolności i 5 Współczynników. W drugiej jest 12 Zdolności i są 4 Postawy.

  21. Każda okładka podręcznika systemu ukazuje monitor, na którym są zaprezentowane wybrane postaci ze świata gry. 

  22. W drugiej odsłonie systemu większość ilustracji korespondujących z treścią danego fragmentu książki i jednocześnie przedstawiających postaci została opisana charakterystykami w sekcji na temat Bohaterów Niezależnych na końcu bestiariusza. Te obrazki to zatem nie tylko ilustracje, ale możliwe do wykorzystania na sesjach postaci.

  23. W drugiej edycji wartość pancerza bezpośrednio koresponduje z wartością rynkową danej odzieży ochronnej. Na przykład kask motocyklowy (pancerz: głowa +1) jest wart tyle co towar pospolity [1].

  24. „Afterbomb Madness” jest prawdopodobnie jedyną grą RPG, w której konfrontacje społeczne mogą mieć dla postaci tak dotkliwe konsekwencje, solidnie obniżające jej skuteczność w różnorakich działaniach ze względu na złamane morale. 

  25. Albinosi w pierwszej edycji są po prostu specyficznymi mutantami, a w drugiej wersji systemu to rdzenni mieszkańcy Ameryki odmienieni przez następstwa wybuchu bomb atomowych.

  26. W świecie drugiej edycji systemu Anomalie odgrywają nie mniejszą rolę, niż następstwa nuklearnego skażenia.

  27. Wszystkie podręczniki RPG twórcy „Afterbomb Madness” były pisane przy stworzonej przez Marka Morgana ścieżce dźwiękowej pierwszych dwóch części gry „Fallout”. Te utwory były odsłuchiwane tysiące razy. Autor gry sam mówi, że to forma fiksacji. Dzięki niej udawało się przebrnąć przez wszystkie kryzysy towarzyszące pisaniu.
    ​ 
  28. Podręcznik podstawowy drugiej edycji „Afterbomb Madness” jest piątą z rzędu książką RPG autora.
Obraz

afterbomb madness pierwsza edycja

Pierwsza edycja gry ukazała się w 2012 roku i pomimo skromnej formy wydania oraz stosunkowo niewielkich gabarytów zebrała dobre recenzje i znalazła wielu odbiorców. Podręcznik podstawowy ukazał się w dwóch wersjach: standardowej, w miękkiej oprawie, oraz kolekcjonerskiej, w twardej oprawie z dołączonym dyskiem, który zawierał ścieżkę dźwiękową i materiały do druku. Po pewnym czasie gra została nawet załączona do popularnego czasopisma CD-Action w formie pliku PDF na płycie CD. Wiele osób miało okazję wówczas dowiedzieć się czym są gry fabularne i na czym polegają. Właśnie dzięki tej akcji sporo ludzi wciągnęło się w ten rodzaj rozrywki, ponieważ nakład czasopisma wynosił kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy, a liczba czytelników kilkaset tysięcy. Gra doczekała się dwóch dodatków, z których najlepsze motywy trafiły następnie do nowej edycji systemu wydanej w 2017 r.

Podręczniki do pierwszej edycji Afterbomb Madness można aktualnie kupić w formie elektronicznej tutaj.

Fragment opisu

Afterbomb Madness to postapokaliptyczna, groteskowa gra fabularna, w której gracze wcielają się w Amerykanów, żyjących w czasie III Wojny Światowej. Nadrzędnym celem rozgrywki jest przetrwanie w potwornych realiach zrujnowanego świata. Jednak aby móc tego dokonać, postacie – ambitni śmiałkowie, silnie zdeterminowani by działać – będą musieli szukać sprzymierzeńców, wspierać różne społeczności i organizacje. Pasywność jest jak równia pochyła – prowadzi w prostej linii do upadku, odczłowieczenia i ponurej akceptacji eutanazji, jaką aplikują Ameryce obcy i komuniści.

Tekst z rewersu okładki

Amerykański sen na opak. Istny koszmar. Ziszczenie wszystkich lęków lat 50-tych XX wieku. Oto co spotkało USA, gdy sojusz obcych i komunistów zainicjował totalny konflikt atomowy, a potem rozpoczął inwazję. Jednak zagłada jest jak ciągnąca się latami, nieuleczalna gangrena. Stany Zjednoczone przypominają tkankę, która rozpaczliwie walczy o przetrwanie, ale nieubłaganie przegrywa z postępującą martwicą. Zmagania te trwają już blisko 150 lat, jakkolwiek wciąż jeszcze istnieją ogniska oporu, odpierające ataki Skalanych ciemną materią komunistów i walczących o przestrzeń życiową istot z innego wymiaru. Gehenna ciągnie się bez końca. A tobie przyszło żyć właśnie teraz – gdy Ziemia przypomina jądrowy poligon, flora i fauna zdają się być dekoracją horroru, a ludzkość cofnęła się do czasów plemiennych. Czy jesteś w stanie to znieść? Czy zdołasz wpłynąć na los USA? Przekonajmy się…
​
Obraz
Pierwsza edycja Afterbomb Madness była dołączona w formie PDF do poczytnego magazynu CD-Action, który wydawany jest w kilkadziesięciu tysiącach egzemplarzy i trafie do kilkuset tysięcy czytelników.
Informacja o oryginalnych zasadach

ADRENALINA to mechanika zaprojektowana specjalnie na potrzeby gry. Jak sama nazwa wskazuje, przystępne, szybkie zasady wspierają dynamiczną, wartką akcję. Specyficzna konstrukcja testów przeciwstawnych sprawia, że konfrontacje są emocjonujące, ale nie nazbyt losowe. W użyciu jest zestaw kostek: k4, k6, k8, k10, k12, k20. Reguły bazują na 5 przyjmujących stałe wartości współczynnikach i 20 „kostkowych” zdolnościach, których nazwy odnoszą się do warstwy fabularnej rozgrywki, zamiast uogólniać fizyczne parametry postaci. Mechanika uwzględnia tzw. metagrę, czyli możliwość na określonych zasadach wpływania graczy na fabułę w stopniu porównywalnym z tym, jakim dysponuje prowadzący.

gadżety afterbomb madness

Obraz
Obraz
Obraz

O autorze

Rafał jest niezależnym twórcą gier fabularnych, działającym na rynku RPG od 2010 roku.
​
Obraz
Wspierane przez Stwórz własną unikalną stronę internetową przy użyciu konfigurowalnych szablonów.
  • Start
  • Blog
  • Afterbomb
  • EpicWorld
  • Robotica
  • Kontakt
  • Sklep